Panele fotowoltaiczne to propozycja opracowana z myślą o inwestorach, którym w pierwszej kolejności zależy nie tylko na energetycznej niezależności, ale również ekologicznym wymiarze całego przedsięwzięcia. Aby instalacja mogła funkcjonować w sposób wydajny, warto pamiętać o konieczności przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych. Na czym polega cała procedura i dlaczego powinna zostać zrealizowana przez profesjonalistów?
Dlaczego regularna konserwacja paneli jest tak ważna?
Zalegający kurz, liście oraz inne osady czy też okresowe pylenie poszczególnych gatunków drzew i krzewów pogarszają wydajność ogniw fotowoltaicznych. Zjawiska tego w żadnym przypadku nie należy bagatelizować, ponieważ potencjalne straty energii mogą wynieść od 10% do nawet 15%. Przeprowadzane przez specjalistów z branży badania dowodzą, że regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych poprawia sprawność pracy modułów aż o 14%. Zatem regularna i właściwa konserwacja to najważniejsza czynność serwisowa instalacji PV i ma ogromne znaczenie dla efektywnych uzysków instalacji fotowoltaicznej. Procedurę należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku.
W jaki sposób czyści się panele słoneczne?
Z praktycznego punktu widzenia zadanie to warto powierzyć fachowcom z firmy zewnętrznej, którzy dysponują nie tylko nowoczesnym sprzętem, ale także odpowiednim doświadczeniem. Profesjonaliści doskonale wiedzą również, w jaki sposób przeprowadzić prace odbywające się na znacznej wysokości. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych z pewnością można potraktować jako inwestycję, która zwróci się niezwykle szybko.