Inwestorzy wznoszący budynki mieszkalne coraz chętniej stawiają na ekologiczne rozwiązania, które zapewniają jednocześnie spore oszczędności finansowe w toku eksploatacji takich obiektów. Jednym z odnawialnych źródeł energii, które stosowane jest najczęściej, jest instalacja fotowoltaiczna. Przemyślany układ tego typu dobrze sprawdzi się np. w domu jednorodzinnym, gdzie moduły umieszcza się przeważnie na dachu, ale możliwe jest też ich ulokowanie w ogrodzie.
Czy jednak fotowoltaika w tym wypadku zagwarantuje oczekiwane rezultaty w zakresie generowania darmowej energii?
Jest to uzależnione od charakterystyki instalacji i parametrów elementów użytych do jej wykonania. Ich montaż powinno poprzedzić sporządzenie szczegółowego projektu zawierającego również wyliczenia związane z zapotrzebowaniem konkretnego gospodarstwa na energię elektryczną. Przyjęcie odpowiednich danych w tym zakresie przekłada się na wybór właściwych modułów fotowoltaicznych i innych komponentów układu. Przemyślana instalacja fotowoltaiczna w przypadku domów jednorodzinnych jest bardzo dobrym odnawialnym źródłem energii i przynosi pożądane oszczędności.
Koszty zwrotu inwestycji – przy jej realizacji w kontekście wspomnianych obiektów mieszkalnych – są stosunkowo szybkie. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest też możliwość uzyskania dofinansowania na zakup fotowoltaiki. Szereg zalet wynikających z jej użytkowania zauważalny jest zatem również przy wykorzystaniu układu na mniejszą skalę – właśnie w domach jednorodzinnych.