To już ostatni dzwonek na zyskanie dużo więcej niż nowi nabywcy fotowoltaiki w 2022 roku. Opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o OZE zakłada zwiększenie aktywności odbiorców, w tym prosumentów, na rynku energii elektrycznej. Nowe wytyczne narzuca nam UE i musimy się do nich dostawać. Kluczowa zmiana zakłada zakończenie stosowanego od 2016 roku systemu opustów.
Dlaczego warto założyć instalacje fotowoltaiczną w 2021 roku?
W tym systemie prosumenci za każdy 1 kW oddanej do sieci nadwyżki wyprodukowanej energii ze słońca, mogą odebrać tylko 80 proc. (przy mikroinstalacji do 10 kW) lub 70 proc. (10-50 kW) . Z alternatywnego systemu rozliczeń mogą skorzystać prosumenci będący przedsiębiorcami. Przysługuje prawo do wyboru systemu opustów lub sprzedaży nieskonsumowanej energii elektrycznej po średniej cenie z rynku hurtowego z wcześniejszego kwartału. Co to oznacza? W skrócie: Cena w ostatnim kwartale 2020 r. wyniosła 252,69 zł W/MWh, ale mając na względzie obserwowany wzrost cen w umowach terminowych, można spekulować, że taki model rozliczeń będzie stawać się w przyszłości opłacalny. Teraz urzędnicy Ministerstwa Klimatu i Środowiska proponują objęcie systemem sprzedaży energii po średniej cenie z rynku hurtowego. System opustów ma zostać wyłączony dla instalacji do 10 kWp oddawanych do użytku już od 1 stycznia 2022 r. Oczywiście jest to propozycja i musi najpierw przejść cały proces, aby weszła w życie.
Instalując przydomową elektrownię od początku przyszłego roku otrzymasz bezterminową możliwość sprzedaży nadwyżek energii. Cena zakupu wyprodukowanej przez prosumenta energii elektrycznej będzie wynosić 100 proc. średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale. Przy tym inni sprzedawcy lub tzw. agregatorzy (jak podaje portal gramwzielone.pl: firmy, które wykonują agregację, czyli „działalność polegającą na sumowaniu wielkości mocy oraz energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców, wytwórców lub posiadaczy magazynów energii elektrycznej, z uwzględnieniem zdolności technicznych sieci, do której są przyłączeni, w celu sprzedaży energii elektrycznej lub obrotu energią, świadczenia usług systemowych lub usług elastyczności na rynkach energii elektrycznej”) będą mieli prawo do przedstawienia lepszych ofert zakupu.
Ministerstwo zaznacza, że najnowsza propozycja jest zgodna z prawem Unii Europejskiej i ma być w pełni spójna z wymogami dyrektywy 2019/944. Dotyczy ona traktowania w równorzędny sposób wszystkich, tak aby każdy miał wybór podpisania umowy z kim chce – bez narzucania monopolistów. Według ministerstwa nowy model rozliczeń zapewni sprawiedliwy udział w kosztach wszystkich odbiorców energii elektrycznej. a ponoszone przez nich opłaty zachęcą prosumentów do większego zużywania produkowanej energii w godzinie bieżącej. Nowe przepisy mają umożliwić jednorazowe przeniesienie do nowego systemu rozliczeń tym, którzy rozpoczęli działalność do końca 2021 r.
Otwarcie rynku energetycznego
Wprowadzenie do polskiego prawa nowego uczestnika rynku energetycznego – agregatorów, czyli frmoferujących zakup nadwyżek energii elektrycznej, stworzy okazję do wypracowania nowych modeli biznesowych. Uwzględnią one magazynowanie wyprodukowanej energii. a co za tym, idzie zapewniają korzystniejsze wynagrodzenie niż minimum wskazane w zaproponowanym systemie rozliczeń. Prosument w teorii uzyska większą swobodę zawierania umów i wyboru konkurencyjnej oferty na sprzedaż energii.