Już od dłuższego czasu można zauważyć, że ceny energii elektrycznej stale rosną. Obecnie nic nie wskazuje na to, aby taki stan rzeczy miał się zmienić. Podwyżki wynikają przede wszystkim ze zmian o charakterze globalnym. Specjaliści z branży wymieniają tutaj m.in. pojawiające się z coraz większą częstotliwością susze oraz powodzie. Dlaczego?
Od czego zależą ceny energii?
Okazuje się bowiem, że ceny energii w ogromnej mierze zależą od sytuacji hydrologicznej, która bezpośrednio rzutuje na koszt prądu w szerokiej perspektywie. Wzrost cen z tego powodu widoczny jest zazwyczaj 2 lub 3 lata później. Do niekorzystnej z perspektywy konsumentów sytuacji przyczyniają się także ceny paliw kopalnych, które odbijają się na niemal całej gospodarce.
Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób poszukuje odnawialnych i jednocześnie wydajnych źródeł energii. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest nowoczesna instalacja fotowoltaiczna. Współcześnie służy ona nie tylko do zasilania fabryk, ale także domów jednorodzinnych czy obiektów użyteczności publicznej. To właśnie wśród inwestorów prywatnych cieszy się ona rosnącym zainteresowaniem. Ma to swoje uwarunkowania nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Wstępny koszt inwestycji – szacowany zazwyczaj na około 20 000-30 000 zł – zwraca się już po około 7 latach użytkowania. Co jednak najistotniejsze – fotowoltaika stanowi najlepszą gwarancję energetycznej niezależności, a co za tym idzie, całkowite odcięcie się od stawek oferowanych, czy wręcz narzucanych przez operatorów sieci.