Według doniesień prasowych Polska kupuje setki tysięcy ton węgla z Kolumbii, Rosji, RPA i wielu innych krajów. To informacja, która może wprawić w osłupienie – w końcu to nasz kraj jest znany z kopalń niemal na całym świecie. Powód tak szeroko zakrojonego importu jest prosty – cena. Jednak czy tani węgiel na dłuższą metę się opłaca? Sprawdzamy, jak wypada w porównaniu z rodzimym.
Węgiel z Kolumbii, Rosji, RPA – tani, ale czy dobry?
Od paru lat Polska dosłownie zalewana jest zagranicznym węglem. Przybywa on do nas z różnych krajów – m.in. z Rosji, Kolumbii czy RPA. Nie da się ukryć, że zagraniczny węgiel jest tańszy od rodzimego. Przyczyn jest kilka. Za wyższą cenę polskiego węgla częściowo odpowiedzialne są podatki. Ponadto zagraniczni producenci często mierzą się ze sporym spadkiem popytu w swoich krajach, przez co mogą sprzedawać opał taniej. Warto jednak również wziąć pod uwagę sposób produkcji węgla – za granicą często wydobywa się go metodą odkrywkową, która jest tańsza, ale jednocześnie bardziej szkodliwa dla środowiska. W naszym kraju działają kopalnie głębinowe, co przekłada się na wyższy koszt pozyskania każdej tony surowca. Jest jeszcze jeden bardzo ważny dla konsumentów czynnik – jakość. Z tego powodu warto się zainteresować polskim opałem.
Polski opał kontra węgiel z zagranicy – jak wygląda jakość?
Niestety w naszym kraju wciąż niewiele osób zwraca uwagę na jakość opału, kierując się przede wszystkim ceną. Nie ma nic złego w poszukiwaniu oszczędności. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze to, co wydaje się tańsze, faktycznie takie jest. Przykładem może być tani węgiel z Rosji czy Kolumbii. Zazwyczaj ma on mniejszą kaloryczność od polskiego, przez co po prostu szybciej się spala. W efekcie, aby ogrzać dom, trzeba zużyć go znacznie więcej! Czym jest kaloryczność węgla? To miara jego zdolności do generowania ciepła przy spalaniu. W zależności od tego parametru oraz pozostałych właściwości surowca wyróżnia się jego różne typy:
- Typ 31 (20-26 MJ/kg) – tzw. płomienny, papierowy – spala się bardzo szybko, ale czysto, zostawiając mało koksu;
- Typ 32 (26-29 MJ/kg) – tzw. gazowo-płomienny – mocniejszy, uważany za najlepszy do domowych kotłów;.
- Typ 33 (29-31 MJ/kg) – tzw. gazowy – bardzo mocny, ale też trudny w spalaniu, często kopci i wydziela wiele trudnopalnych, smolistych gazów;
- Typ 34 i 35(powyżej 31 MJ/kg) – tzw. węgle koksujące – wykorzystywane do produkcji koksu w przemyśle, trudno spalane, nie są przeznaczone do wykorzystania domowego.
Węgiel importowany najczęściej należy do typu 31, co oznacza, że jest mało wydajny. Ponadto zazwyczaj dostarczany jest w wersji surowej, czyli z kamieniem. Co jednak najważniejsze, kupując zagraniczny węgiel, nie masz pewności, skąd pochodzi, jakiej jest jakości i jak będzie zachowywał się przy eksploatacji. Bardzo często importowany opał charakteryzuje słaba jakość, przez co nie tylko okazuje się niewystarczająco wydajny, ale też zanieczyszcza powietrze, którym wszyscy oddychamy.
Polski węgiel – dlaczego warto?
Wniosek? Na polskim węglu zazwyczaj wyjdziesz najlepiej. Rodzimy opał charakteryzuje się wysoką jakością i podlega dość surowym regulacjom prawnym, dzięki czemu przy zakupie możesz być pewien jego parametrów i pochodzenia. Jeśli decydujesz się na zagraniczny węgiel, kup go od zaufanego dystrybutora, który prowadzi kontrolę jakości i może przedstawić dokumenty dotyczące każdego produktu. To ważne, ponieważ nie są odosobnione przypadki próby sprzedaży taniego importowanego węgla jako wyrobu polskiego. Warto postawić na surowiec, który jest przede wszystkim wydajny. Tymczasem przy opale z niepewnych źródeł niemożliwe jest określenie jego stopnia zanieczyszczenia i sposobu palenia. Jeśli zależy Ci na najlepszym stosunku jakości do ceny, zapoznaj się z naszą ofertą. Dysponujemy bardzo szerokim wyborem opału rodzimego i zagranicznego wysokiej jakości. Chętnie doradzimy Ci również przy wyborze!